انجام بازی های کامپیوتری برای ذهن شما خوب است!

 • aragorn
 • 2014-11-17 11:43:49

بیش از 30 سال است که دانشمندان در حال تحقیق بر روی آثار منفی بازی های کامپیوتری هستند و هنوز به هیچ نتیجه ی قطعی نرسیده اند. این موضوع در مورد تلویزیون، موسیقی و بسیاری مسایل دیگر نیز وجود داشته است و همواره مورد بحث بوده است.

متاسفانه اطلاع رسانی ها در مورد بازی های کامپیوتری، مانند اعتیاد آوری، ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه در افراد و تاثیرات مخرب آن بر سلامتی، آن قدر تبلیغ شده اند که هیچ کس، فکرش را هم نمی کند که بازی های کامپیوتری جنبه های مثبت هم داشته باشند.

اما بالاخره، یک مطالعه ی علمی درست و سالم، نشان داده است که بازی های کامپیوتری جنبه های مثبت فراوانی نیز دارند و با استفاده از آن ها می شود به بحث های آموزشی نیز پرداخت.

در این میان، مثبت ترین تحقیقی که تا کنون در مورد بازی های کامپیوتری انجام شده است را تیمی از آکادمی ملی علوم، به سرپرستی  ویکرانت بجانکی به انجام رسانده است. این تحقیق، نشان می دهد که انجام بازی های تیر اندازی، رانندگی و کلا بازی های اکشن و آن هایی که نیاز به واکنش های سریع دارند، به طرز قابل توجهی، درک، دقت، توجه و شناخت بازی کننده ها را بالا می برند!

در آزمایشات گوناگونی که بر روی افراد مختلف انجام شد، نتیجه گرفته شد که افرادی که تجربه های قبلی در بازی های کامپیوتری اکشن داشته اند، بهتر از افراد دیگر می توانند الگوهای متفاوت را از هم تشخیص دهند.

در آزمایش دیگری، با 50 ساعت تمرین دادن افراد مختلف، نتیجه گرفته شد که افرادی که تجربه ی انجام بازی های کامپیوتری گوناگون را داشته اند، مفاهیم را بسیار سریع تر از افراد دیگر درک می کنند.

در مقاله ای که می توانید آن را در ایم "لینک" بخوانید، دلایل زیادی آورده شده است که بر اثرات و پتانسیل های مثبت بازی های کامپیوتری تاکید می کند. به طور مثال، در مورد بحث های آموزشی، بازی های کامپیوتری می تواند بسیار سرگرم کننده و جذاب باشند. همین امر، می توانند موجب شود، بازی کننده، توجه بیشتری به آن معطوف کند و روند یادگیری آن ها سریع تر طی شود. بازی های کامپیوتری، می توانند روش های سنتی یادگیری را به کلی دگرگون کنند.

بازی های کامپیوتری، می توانند مرزهای مختلفی مانند سن، جنس، تحصیلات و... را در هم بکوبند. بازی های کامپیوتری می توانند به ما کمک کنند با هدف گذاری، مراحل رسیدن به آن را نیز پیش بینی کنیم. بازی های کامپیوتری می توانند مهارت های ما را افزایش دهند، همانند تجهیزات شبیه سازی پرواز، که در اصل، نوعی بازی کامپیوتری برای آموزش پرواز به خلبان های تازه کار است!

به دلیل آن که بازی های کامپیوتری بسیار سرگرم کننده هستند، می توان از آن ها برای مقاصد درمانی هم استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر ما بتوانیم محتوای مناسبی برای بازی های کامپیوتری تولید کنیم، می توانیم از آن ها در درمان های فیزیوتراپی استفاده کنیم که مثلا بیمار در آن باید حرکت های خاصی را انجام دهد. مثل بازی های رقص و آهنگ زدن که بازی کننده باید حرکات و نت های نمایش داده شده در بازی را اجرا کند.

در ضمن، تحقیقات دیگری نشان داده است که زمانی که بچه ها و افراد کم سن و سال، در حال انجام بازی های کامپیوتری مورد علاقه ی خود هستند، درد و بیماری خود را فراموش می کنند و نیاز کم تری به داروهای مسکن پیدا می کنند.

بازی های کامپیوتری به دلیل ماهیت سرگرم کننده بودنشان، پتانسیل های بسیاری برای استفاده در بحث های آموزشی دارند. بازی هایی که برای آموزش مطلبی خاص، و یا توضیح یک نکته ی مهم تولید می شوند، بسیار موفق خواهند بود. به دلیل این که آن ها مشوق، الهام بخش، تعاملی و اعتیاد آور هستند!

اما نباید تاثیرات منفی انجام بازی های کامپیوتری در دنیای واقعی را نیز نادیده گرفت. ما نمی توانیم تمام مدت، افراد را درون محیط بازی های کامپیوتری نگه داریم. زمانی که آن ها از محیط مجازی، وارد محیط واقعی زندگی می شوند، متاسفانه بسیاری از آن ها نمی توانند قبول کنند که از محیط مجازی خارج شده اند و دست به انجام اعمال خشونت آمیزی می زنند که در محیط مجازی بازی های کامپیوتری دیده اند. متاسفانه مدارک علمی بسیاری در مورد تاثیرات روانی منفی بازی های کامپیوتری بر روی رفتار بازی کننده ها وجود دارد که نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

دیدگاه شما چیست؟ آیا به نظر شما بازی های کامپیوتری می توانند جنبه های مثبت هم داشته باشند؟ از آن ها چه استفاده های دیگری هم می توان کرد؟ دیدگاه های خود را با سایر خوانندگان خبرتک به اشتراک بگذارید.


Average: 5 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

 • 37
 • 41

حاجی شامل رزیدنت اویلم میشه؟

 • 8
 • 13

من 6 ساله کامپیوتر بازی میکنم هیچیم نشده تازه ذهنم متفکر شده خخخخخخخخ
کامپیوتر برای بازی عاااالیه

 • 14
 • 18

من 6 ساله کامپیوتر بازی میکنم هیچیم نشده تازه ذهنم متفکر شده خخخخخخخخ
کامپیوتر برای بازی عاااالیه

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.