آیا ما آمادگی ورود ربات ها به زندگی روزمره ی خود را داریم؟

 • aragorn
 • 2014-07-30 21:03:28

ماشین آلات و ربات های حساس از گذشته های دور در سرنوشت ما دیده شده اند و ما هر سال که می گذرد، به تولید ربات های هوشمند با عواطف انسانی نزدیک تر می شویم. DARPA (سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته ی دفاعی) در یک نظرسنجی از دانشمندان سراسر جهان، نتیجه گرفت که بیشتر آن ها می گویند که هوشمند سازی ربات های مکانیکی و وارد کردن آن ها به زندگی روزمره، وظیفه ی همگی ماست!

با این که هنوز راهی دراز تا دیدن این که یک ربات هوشمند در کنارمان مشغول کار است فاصله داریم، ولی نباید این را نیز فراموش کنیم که رویای تولید ربات های هوشمند با عواطف انسانی، هیچ گاه تا این حد به تبدیل شدن به واقعیت، نزدیک نشده بود! حال، سوال اصلی این جاست که آیا ما آمادگی تحقق این رویا را داریم؟

هفته ی گذشته، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، یک برنامه ی بلند پروازانه برای دنیای رباتیک را رونمایی کرد و گفت که ربات ها در المپیک 2020 ژاپن، به یکی از موضوعات اصلی تبدیل خواهند شد و پیشرفت های رباتیک ژاپن، تمام دنیا را شگفت زده خواهد کرد.

وعده ی بزرگ!

ربات ها تمام کارهایی که انجام دادن آن برای انسان، خطر داشته باشد را انجام خواهند داد. آن ها بسیار کاراتر و دقیق تر از انسان ها خواهند بود. آن ها تمام کارهای روتین را به نحو احسن به انجام خواهند رساند و به انسان ها فرصت تفکر، اکتشاف و نوآوری خواهند داد.

اما این دنیای رویایی برای همه مناسب نیست و طبیعتا نگرانی هایی را نیز در پی خواهد داشت. اگر ربات ها بیشتر مشاغل را در اختیار بگیرند، سوالات و نگرانی های اقتصادی بسیاری به وجود خواهد آمد. اصلا ربات های خودمختار تا چه حد باید آزادی داشته باشند؟ اگر ربات ها از کنترل خارج شوند چه؟

تابستان 2013 سازمان ملل متحد در نشستی غیر رسمی، بحث ربات های قاتل را مورد بررسی قرار داد تا محدودیت های لازم در آینده برای ربات ها را پیش بینی کند. ربات ها ممکن است در آینده در جنگ ها هم شرکت کنند و باید بتوانند قدرت تشخیص و محدودیت داشته باشند.

این گونه سوالات، چیز تازه ای نیستند و همواره ذهن انسان را درگیر خود کرده اند.

در دهه ی 90 اولین زمزمه ها برای تولید خودروهای خودران به گوش رسید و با بررسی های مختلف، مشخص شد که ترس مردم از خودروی خودران نیست. آن ها از از دست دادن سرمایه، شغل و امنیت خود می ترسیدند. در سال 1993 مارسیا لو ایده ی تولید خودروهای خودران را احمقانه خواند و گفت:

"IVHS یک کامپیوتر در تمام ابزارها قرار خواهد داد و تمام اتفاقات با کامپیوتر کنترل خواهد شد. از تغییر چراغ راهنمای سر چهارراه ها گرفته تا کنترل ترافیک و در نهایت، راندن خودروها!

به زودی، داشبورد خودروها نقشه ی مسیر را به همراه تمامی اطلاعات و سیستم تشخیص گفتار به شما نمایش خواهد داد و به شما خواهد گفت که چه گونه به مقصد برسید. بعد از آن، نوبت بزرگراه های هوشمند است. وقتی راننده تنظیمات را انجام داد، می تواند در مسیر رسیدن به مقصد، یک چرت کوتاه هم بزند، البته در نهایت امنیت و آرامش! خودرو خودش تمام کارها را انجام خواهد داد!

متاسفانه تولید خودروهای خودران، چیز بعیدی است و بیشتر به یک رویای پر زرق و برق می ماند. هدف تضمین امنیت سرنشینان نیز بسیار به دور از توانایی های ماست. رانندگان خودروهای هوشمند ممکن است با مشاهده ی حجم زیاد پیام ها و اطلاعات، دچار سردرگمی شوند و دست به اعمالی با پیامدهای جبران ناپذیر بزنند. در ضمن، اشکالات شبکه و خطاهای نرم افزاری و محاسباتی را نیز باید به آن ها اضافه کنیم. اگر کامپیوتر خودروی هوشمند شما در وسط بزرگراه، هنگ کند چه بلایی ممکن است بر سر شما بیاید؟"

همان طور که می بینید، ربات و هوش مصنوعی راه درازی را آمده اند و راه درازی را نیز در پیش دارند. تا جایی که ما می دانیم، مقداری شکاکی و نگرانی، لازمه ی کار است. ولی ترس از پیشرفت تکنولوژی و دستاوردهای علمی اگر بیش از حد باشد، ممکن است به مانعی بزرگ بر سر راه رسیدن انسان به آرمان هایش تبدیل شود.

20 سال پیش، تولید خودروی خودران را رویایی پر زرق و برق می دانستند و ما اکنون نمونه های موفق بسیاری از آن را داریم که خودروی خودران گوگل، جنجالی ترین آن هاست. اکنون سال 2014 است و تا سال 2020 و زمان برگزاری المپیک رباتیک در ژاپن هم زمان زیادی باقی نمانده است. حال، سوال اصلی هم چنان پا بر جاست. آیا ما آمادگی آن را داریم تا ترس و وحشت خود از تکنولوژی را کنار بگذاریم و راه را برای ورود آن به زندگی روزمره ی خود، هموار کنیم؟

دیدگاه شما چیست؟ دیدگاه های خود را با سایر خوانندگان خبرتک به اشتراک بگذارید.

Average: 5 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

 • 49
 • 38

من هنوز به اسمارتفون خودم اطمینان ندارم چط.ری می تونم به یه روبات اعتماد کنم؟ اینا دین و ایمون ندارن فردا جلوت در میان!

 • 41
 • 39

اگه یکی داستان انیماتریکس رو دقیقا فهمیده باشه میتونه تصور کنه دنیای آینده با ربات ها چه جوری میشه! نسلمونو نابود می کنن!

 • 28
 • 36

من با استیون هاوکینگ موافقم. آخرش همین تکنولوزی نسل بشر رو نابود می کنه!
http://www.khabartek.ir/content/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%8A%D9%88%D9%86-%D9...

 • 32
 • 40

میگم نباید زیاد ربات بسازیم چون نسل مارو از بین میبرن نظر بقیه هم موافقم

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.