آینه ی تلسکوپ فضایی جیمز وب؛ جانشین تلسکوپ فضایی هابل، رونمایی شد

  • aragorn
  • 2016-05-01 08:12:14
آینه ی تلسکوپ فضایی جیمز وب؛ جانشین تلسکوپ فضایی هابل، رونمایی شد

آینه ی اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب که قرار است در سال ۲۰۱۸ در مدار زمین مستقر شود برای اولین بار به طور کامل رونمایی شد. تلسکوپ جیمز وب که جانشین تلسکوپ فضایی هابل تلقی می شود مجهز به فناوری هایی است که امکان ردیابی نور اولین ستارگانی که در کیهان به درخشش در آمدند را فراهم خواهد کرد.

آن چه در این جستجوی کیهانی پررنگترین نقش را بازی خواهد کرد یک آینه ی بزرگ به قطر ۶.۵ متر در قلب تلسکوپ خواهد بود. به این ترتیب قدرت این تلسکوپ در جمع آوری نور حدودا هفت برابر تلسکوپ هابل است. به همین دلیل است که آینه ی تلسکوپ طوری طراحی شده که قابل تا شدن باشد. فقط با تا شدن لبه هاست که این قطعه بریلیومی و بدنه ی تلسکوپ در راکت پرتاب جا خواهد شد.

ساخت این تلسکوپ هم اکنون در مرکز فضایی گودارد ناسا در ایالت مریلند آمریکا در جریان است. در ماه های اخیر قطعات آینه به ساختمان اصلی چسبانده شد و هر کدام از قطعات شش ضلعی آینه روکش داشت. اکنون که مهندسان آماده ی مرحله ی بعدی مونتاژ می شوند، این روکش ها برداشت شده و آینه به طور کامل نمایان شده است.

آینه ی تلسکوپ فضایی جیمز وب؛ جانشین تلسکوپ فضایی هابل، رونمایی شد

به زودی آینه ی ثانویه - که نور آینه ی اصلی را منعکس می کند - نیز نصب خواهد شد.زمانی که نصب همه ی تجهیزات کامل شد، آزمایش محیطی تلسکوپ شروع می شود. تلسکوپ در معرض لرزش و صداهای بلند قرار خواهد گرفت که به تقلید از شرایط پرتاب به فضا با راکت است.

اگر این مرحله بی مشکل کامل شود، تلسکوپ به مرکز فضایی جانسون در تگزاس حمل می شود تا تست نهایی سرمازدگی شدید روی آن انجام شود. این آزمایش در همان محفظه ی عظیمی که تجهیزات آپولو در دهه ی ۱۹۶۰ در آن نگهداری می شد انجام خواهد شد.

پس از آن عناصری مثل کامپیوترها و سیستم های ارتباطی تلسکوپ نصب خواهد شد. به علاوه این تلسکوپ به یک سایه‌بان تاشو مجهز خواهد بود تا از آن در برابر نور و حرارت خورشید محافظت کند. جیمز وب پروژه ی مشترک سازمان های فضایی آمریکا، اروپا و کاناداست و هر کدام از آن ها بخشی از تجهیزات رصدخانه را فراهم کرده اند.

وظیفه ی پرتاب تلسکوپ به عهده ی سازمان فضایی اروپا خواهد بود. این پرتاب قرار است با موشک آریان انجام شود و این ارزشمندترین باری خواهد بود که آریان تا کنون حمل کرده است. انتظار می رود که هزینه ی ساخت و عملیات تلسکوپ در طول زمان به ۱۰ میلیارد دلار نزدیک شود. با خبرتک بمانید.


Average: 4.5 (2 votes)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.