تا 20 سال آینده، یک چهارم سربازان جنگی آمریکایی با ربات‌ها جایگزین خواهند شد!

  • aragorn
  • 2014-01-26 14:43:51

مسئولان ارتش آمریکا اعلام کرده‌اند که تا 20 سال آینده، یک چهارم سربازان جنگی آمریکایی با ربات‌های جنگی فوق پیشرفته جایگزین خواهند شد و سربازان، دوشادوش ربات‌ها در میادین جنگی، خواهند جنگید.

تا پیش از فرا رسیدن نیمه ی قرن میلادی فعلی، سربازان ارتش آمریکا در کنار هم رزمان رباتیک خود عازم میدان نبرد خواهند شد. ژنرال رابرت کن، ژنرال چهار ستاره ی ارتش آمریکا، این خبر را در سمپوزیوم هوانوردی ارتش آمریکا که هفته گذشته برگزار شد اعلام کرد. به گفته ی وی، ارتش آمریکا قصد دارد تعداد نفرات تیپ‌های جنگی خود را از 4 هزار نفر به 3 هزار نفر کاهش دهد و این کاهش قدرت آتش را با افزودن ربات‌ها و پهپادها به نیروهای نظامی جبران کند.

ژنرال کن، در حال حاضر فرماندهی قرارگاه دکترین و آموزش ارتش (TRADOC) را بر عهده دارد؛ بخشی از ساختار ارتش آمریکا که مسئول برنامه‌ریزی و سازماندهی آینده ی ارتش به شمار می‌رود. اگر ارتش بخواهد یک واحد نظامی با کاهش تعداد نفرات، کماکان اثرگذاری خود را حفظ کند، تشخیص و انتخاب فناوری‌های مورد نیاز برای این منظور بر عهده ی TRADOC خواهد بود.

اگر چه مسئولان ارتش به صورت صریح در این باره سخن نمی‌گویند، اما یکی از مهم‌ترین انگیزه‌ها برای جایگزینی انسان‌ها با ربات‌ها این است که نیروهای انسانی، تجهیزاتی گران‌قیمت به شمار می‌روند. آموزش، تغذیه و پشتیبانی از آن ها در میدان نبرد، پر هزینه است و پس از آن که سربازان از خدمت مرخص می‌شوند، برنامه ی مراقبت‌های بهداشتی مادام‌العمر برای آن ها وجود دارد. در سال 2012/1391، تنها پرداخت حقوق و مزایای سربازان مشغول به خدمت و بازنشسته ی ارتش، به تنهایی یک چهارم تقاضای بودجه ی پنتاگون را به خود اختصاص داده بود.

ساختارهای بنیادین

برای درک پیشنهاد کن، آگاهی داشتن از دو واحد ساختاری بنیادین ارتش آمریکا ضروری است. نخست، گروه ماموریت 9 نفره است که تقریبا کوچک‌ترین واحد مفید عملیاتی به شمار می‌رود. اگر چه برای برخی اهداف می‌توان این گروه را به دو واحد آتش کوچک‌تر تقسیم کرد؛ اما طراحی خودروهای عملیاتی، کماکان بر اساس گروه 9 نفره انجام می‌شود و دکترین نظامی ارتش آمریکا نیز بر اساس نحوه ی حرکت و جنگ گروه‌های 9 نفره (با یا بدون خودرو) نوشته می‌شود.

دومین واحد ساختاری بنیادین ارتش آمریکا تیپ جنگی (Brigade Combat Team) است. این واحد، کوچک‌ترین تقسیم بزرگ‌مقیاس نیروهای ارتش است که می‌توان آن را به صورت مستقل به میدان نبرد اعزام کرد. اگر ارتش بتواند تعداد نفرات گروه‌ها را کم کند، می‌تواند نیروی انسانی را در همه ی نقاط کاهش دهد و هم چنین خودروهایی طراحی کند که کوچک‌تر و ارزان‌ترند. برای کاستن از تعداد نفرات نیروی انسانی، بدون آن که توانایی جنگیدن نیروها کاهش پیدا کند، ارتش باید اطمینان حاصل نماید که تیپ‌های جنگی، تمام تجهیزات مورد نیاز خود را در اختیار داشته باشند. برای این که بتوان این شرط را برآورده ساخت، کن عقیده دارد که "ارتش باید تغییری بنیادین در طبیعت نیروهای خود بدهد و این کار، نیازمند پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در زمینه ی دانش و فناوری است." کن انتظار دارد که این پیشرفت در بازه ی سال‌های 2030 تا 2040 میلادی/1410 تا 1430 شمسی به دست آید.

چشم به راه آینده

اگر چه چنین هدفی، تغییری بزرگ و قابل توجه به شمار می‌رود، اما ارتش آمریکا در حال حاضر نیز جنگجویانی رباتیک در اختیار دارد. در ماه اکتبر/مهرماه، ارتش چندین ربات مسلسل کنترل از راه دور را آزمایش کرد. ربات‌های Bomb Squad نیز پیش از این برای خنثی‌سازی بمب‌های کنار جاده‌ای در افغانستان و عراق مورد استفاده قرار گرفته‌اند. پهپاد RQ-11 Raven نیز دیدبانی کنترل از راه دور است که همانند نیزه در هوا پرتاب می‌شود و با ارسالی ویدیویی زنده از منظره ی زیر پای خود، به سربازان در میدان جنگ، امکان می‌دهد از خطراتی که پیش روی آن ها قرار دارد آگاهی پیدا کنند.

حرکت از پذیرش فناوری‌های جدید تا خلق دکترینی واقعی که واقعا بر فناوری‌های نو تکیه کند، گام بلندی برای ارتش آمریکا به شمار می‌رود. نظرات کن نشان می‌دهد که ارتش آمریکا حداقل قصد دارد روزی را مد نظر قرار دهد که سربازان و ربات‌ها دوشادوش هم در میدان‌های نبرد مشغول جنگیدن هستند.
 


Average: 5 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.