تلسکوپ جدید ناسا 100 برابر از تلسکوپ هابل قوی تر است

  • aragorn
  • 2016-02-24 14:42:08
تلسکوپ جدید ناسا 100 برابر از تلسکوپ هابل قوی تر است

تلسکوپ فضایی هابل که بیش از ۲۵ سال در مدار قرار دارد تصاویر شگفت‌انگیزی از اجرام آسمانی ارسال کرده که به اکتشافات علمی ارزشمندی منجر شده است. حال دانشمندان ناسا کار را بر روی تلسکوپ فضایی جدیدی از نوع پیمایش مادون قرمز میدان عریض به نام جیمز وب آغاز کرده‌اند که میدان دیدی ۱۰۰ برابر قوی‌تر از تلسکوپ هابل خواهد داشت.

به گزارش وب سایت ان گجت، این تلسکوپ کهکشان‌های تازه‌ای را برای ما رصد خواهد کرد. هم چنین بینشی تازه در مورد ماده ی تاریک و انرژی تاریک فراهم خواهد کرد که دهه‌هاست یکی از رمزآلود‌ترین فرضیه‌های فیزیک نظری است. 

به عقیده ی ستاره‌شناسان، تلسکوپ جدید میلیون‌ها کهکشان جدید و هزاران سیاره ی خارج از منظومه ی شمسی را کشف خواهد کرد. 

به گزارش وب سایت تک تایمز، این تلسکوپ از باقی مانده‌های یک ماهواره ی جاسوسی بلااستفاده ساخته خواهد شد. 

تلسکوپ فضایی جیمز وب نسل جدید تلسکوپ هابل است. این تلسکوپ غول‌پیکر از هجده آینه ی مستقل استفاده می‌کند. این‌آینه‌ها طوری تنظیم شده‌ که از آینه‌ای با قطر بیش از ۲۵۰ اینچ در فضا درست شود. این تلسکوپ که بسیار بزرگ‌تر از تلسکوپ ۲۰۰ اینچی مونت پالومار است قرار است در اکتبر ۲۰۱۸ راه اندازی شود. 

مسئولان ناسا در گزارشی گفتند: "تکنولوژی هابل ما را بر آن واداشت تا بر روی طول موج‌های بلند‌تر و فرا‌تر از آن چیزی که هابل تا کنون انجام داده است تمرکز کنیم. اجرام هر چه دور‌تر می‌شوند نورشان از ماورا بنفش به مادون قرمز تمایل پیدا می‌کند. رصد اجرام دور‌تر (برای مثال، اولین کهکشان‌هایی که در کائنات شکل گرفتند) نیاز به یک تلسکوپ مادون قرمز دارد."

با وجود این، ستاره‌شناسان هنوز هم چشم به فضاهای دور‌تر دارند. تلسکوپ تی‌ای اس اس برای راه‌اندازی در سال ۲۰۳۰ پیشنهاد شده است. این تلسکوپ که هنوز در مراحل اولیه برنامه‌ریزی قرار دارد قطری بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ اینچ خواهد داشت. این تلسکوپ در حتی کوچک‌ترین اندازه‌اش ۲۰۰۰ برابر قوی‌تر از تلسکوپ هابل و ۵ تا ۱۰ برابر دقیق‌تر از تلسکوپ جیمز وب خواهد بود. ستاره‌شناسان از این رصد خانه ی عظیم برای جستجوی متان، ازون، بخار آب و دیگر نشانه‌های وجود حیات در دنیاهای ناشناخته استفاده خواهند کرد.


Average: 4.3 (4 votes)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

  • 29
  • 22

آدم این خبرا رو میخونه افسردگی میگیره

  • 20
  • 17

افسردگی چرا؟

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.