سورنا؛ ربات ایرانی را بیشتر بشناسیم

  • aragorn
  • 2015-12-09 16:22:50

سورنا؛ ربات ایرانی را بیشتر بشناسیم

آسیمو؛ ربات معروف ژاپنی باید کنار برود و راه را برای سورنا ربات ایرانی باز کند که بسیار هوشمند‌تر است! جثه ی سورنا به اندازه ی یک انسان است، می‌تواند بدود، فوتبال بازی کند و فارسی حرف بزند. 

سایت انگلسی زبان دیلی میل، در ادامه ی این خبر می‌نویسد سورنا سومین مدل از رباتی است که پژوهشگران ایرانی طی هشت سال گذشته آن را توسعه داده‌اند. این ربات به تازگی در تهران رونمایی شد. 

قد این روبات ۱۹۰ سانتی متر، وزن آن ۹۰ کیلو گرم و مثل ربات ژاپنی آسیمو محصول شرکت هوندا و ربات آمریکایی اطلس محصول شرکت بوستون داینامیکس، چهار دست و پا دارد. 

سورنا با کمک نرم افزارهای تشخیص صدا و ابزارهای گویش خود می‌تواند ارتباط برقرار کند، هر چند در حال حاضر فقط می‌تواند به زبان فراسی حرف بزند. این ربات می‌تواند چهره ی افراد را تشخیص دهد و حرکات آن‌ها را تقلید کند. 

این ربات توسط بخش پژوهش‌های روبوتیک دانشگاه تهران و زیر نظر پروفسور عقیل یوسفی کما ساخته شده است. 

پروفسور یوسفی کما به اسپکتروم؛ مجله ی ویژه ی علوم ربوتیک گفت سورنای سه می‌تواند در کارخانجات تولیدی، بخش درمانی و عملیات امداد و کمک رسانی به کار گرفته شود. 

به گفته ی او این ربات نمادی از پیشرفت فناوری در جهت صلح و خدمت به بشریت است. با خبرتک بمانید.


Average: 4.2 (6 votes)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.