فرستادن پیامک در حین رانندگی حس ششم شما را از کار می اندازد

  • aragorn
  • 2016-05-23 13:08:06
فرستادن پیامک در حین رانندگی حس ششم شما را از کار می اندازد

فرستادن پیامک در حین رانندگی بسیار خطرناک است. این جمله شاید برای خیلی ها تازگی نداشته باشد اما تیم تحقیقاتی جدیدی از دانشگاه هیوستون، این مورد را با سایر مواردی که ممکن است در حین رانندگی خطرناک باشد مقایسه کرده است. مواردی مثل فرو رفتن عمیق در تفکرات در حین رانندگی و یا برقراری رابطه ی عاطفی با سرنشینان خودرو از جمله ی این موارد بودند.

نتیجه ی این تحقیق نشان می دهد حس ششم در هنگام پیامک فرستادن در حین رانندگی از کار می افتد و به طرز خطرناکی افت می کند.

در این آزمایش راننده ها یک مسیر مشخص را در 4 حالت مختلف رانندگی کردند و وضعیت هوشیاری آن ها بررسی شد. یک بار بدون هیچ گونه حواس پرتی، یک بار حواس پرتی با پرسیدن سوالات تفکر بر انگیز، یک بار حواس پرتی با پرسیدن سوالات احساسی و یک بار هم حوای پرتی با استفاده از فرستادن پیامک در حین رانندگی.

جالب است بدانید که رانندگی این افراد در هر سه حالت حواس پرتی بسیار پرتنش تر از حالتی بود که هیچ گونه حواس پرتی در رانندگی آن ها دخیل نبود. اما پرسیدن سوالات تفکر بر انگیز و احساسی بسیار کمتر از فرستادن پیامک بر روی رانندگی افراد تاثیر منفی داشت. فرستادن پیامک، بر خلاف تصورات اولیه ی محققین، تمام حس ششم راننده را از کار می اندازد.

دلیل این عمل به بخشی از مغز مربوط می شود به نام قشر قدامی مغز یا ACC. در حقیقت ACC زمانی که یک موقعیت جدید و خطرناک برای فرد پیش می آید مسئول حرکات ناخودآگاه فرد برای گریز از آن موقعیت خطرناک است. ACC باعث می شود تا حرکات ناخواسته ی دست، پا و بدن فرد در موقعیت های خطرناک به صورت ناخودآگاه انجام شود. این موضوع در هنگام فرستادن پیامک در حین رانندگی می تواند باعث شود تا راننده با حرکت ناخودآگاه دستان خود، فرمان را به شدت به چپ و راست بچرخاند و کنترل خودرو از دست راننده خارج شود.

اما فرستادن پیامک یک تاثیر دیگر در خطرناک کردن رانندگی افراد دارد. در هنگامی که راننده در حال صحبت کردن با سرنشینان و پاسخ دادن به سوالات آنان است، می تواند با چشم خود جاده و خطرات آن را تحت نظر بگیرد. در این حالت ممکن است حواس او تا حدی پرت شود اما باز هم تا حدی شرایط را تحت کنترل خود دارد. اما زمانی که راننده در حال فرستدن پیامک است، به دلیل این که چشم خود را از جاده بر می دارد و به صفحه ی اسمارتفون خود نگاه می کند، عملا لحظاتی را از دست می دهد و هر زمان که به اطراف خود نگاه می کند ACC یک بار تحریک می شود و پس از چند بار تحریک شدن، ACC آمادگی کامل برای در دست گرفتن کنترل فرد را به دست می آورد.

با توجه به نتایج این تحقیقات، محققین تصمیم دارند تا خودرویی را توسعه دهند تا بتواند شرایط راننده را در هر موقعیتی بررسی کند و در هنگامی که حواس راننده پرت می شود به او هشدار دهد. البته در این حوزه هنوز ایده های عملی نشده ی بساری وجود دارد. با خبرتک بمانید.


Average: 5 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.