مروری بر گجت ها و فناوری های شاخص عرضه شده در سال 2013

  • aragorn
  • 2013-12-26 17:27:17

در این مقاله سعی می کنیم برخی از شاخص ترین ابزارها و گجت های عرضه شده در بخش فناوری در سال 2013 را مرور کنیم. البته این ها تنها بخشی از عجایب علم و فناوری در سال 2013 هستند که zdnet.com آن ها برگزیده است. برای کسب اطلاعات بیشتر، خبرتک را بکاوید!

عینک گوگل / Google Glass

با عرضه ی عینک گوگل، دنیای فناوری های پوشیدنی وارد مرحله ی جدیدی از توسعه ی خود شد. با عینک گوگل، زندگی کاربران متحول می شود و به گفته ی منتقدان، به همان اندازه نیز زندگی و حریم خصوصی افراد، مورد تجاوز قرار می گیرد. این فناوری با بوق و کرنای زیاد وارد شد و بعد از انتقادات شدید، به دلیل ورود به حریم خصوصی افراد، از سرعتش کاسته شد.

این فناوری هنوز در تب و تاب تحول است و به کاربران، نقشه ی راه نشان می دهد و ده ها سرویس دیگر! باید نحوه ی معامله ی گوگل با حکومت و حریم خصوصی را در سال 2014 شاهد باشیم.

ردای نامرئی برای خودروها / Vehicle Invisibility Cloak

مرسدس بنز، ردای نامرئی برای یکی از اتومبیل هایش ساخت. این فناوری مبتنی بر تشک ال ای دی انعطاف پذیر بوده که تصویر پس زمینه ی اطراف خودرو را بازتولید می کند. با نصب دوربین در جهت مخالف خودرو، تصویر ضبط شده به پنل ال ای دی منتقل می شود و در همین حالت، خودرو نیز به حرکت خود ادامه می دهد.

اسلحه ی ساخته شده با پرینتر سه بعدی / 3D Printed Metal Gun

پرینت سه بعدی، دنیای فناوری را در سال 2013 تکان داد و این تکان، هم چنان در سال های بعد ادامه خواهد داشت.

کلت کمری که ملاحظه می کنید، نه از جنس پلاستیک، بلکه از جنس فلز بوده که با پرینتر سه بعدی خلق شده است و یک تفنگ واقعی است که شلیک هم می کند.

30 قطعه ی پرینت شده به صورت سه بعدی با استیل 17-4  و مواد 625 اینکونل، ترکیبات تفنگ را تشکیل می دهند. قاب روی دسته نیز با فناوری SLS یا Selective Laser Sintered ساخته شده است.

تاتوی سیلیکونی، جایگزین پسورد / Mobile Communication Electronic Skin Tattoo

موتورولا در سال 2013 از تاتوی سیلیکونی خود پردهبرداری کرد که قرار است در صورت موفقیت، جایگزین پسورد شود. این برچسب می تواند در صورت نیاز، هویت ما را به ابزارهای متفاوت نشان دهد.

بازوی تایتان / Titan Arm Exoskeleton

بازوی تایتان، یک اسکلت برای قسمت فوقانی دست است که هنگام بلند کردن اجسام، موجب افزایش قدرت انسان می شود. قدرت بلند کردن 18 کیلوگرم را به یک بازوی انسان می دهد. این بازو برای کاهش خستگی هنگام کار طراحی و ساخته شده است. پروژه ی مذکور، برنده ی جایزه ی 30 هزار پوندی طراحی در سال 2013 شد.

سیستم حمل و نقل هایپرلوپ / Hyperloop Transportation System

سیستم مافوق سرعت هایپرلوپ، برای حمل و نقل بین شهری طراحی شده است. لوله ی هایپرلوپ، حرکت جلو و عقب را تا 800 مایل بر ساعت با پالس های الکتریکی سرعت می بخشد. کاهش اصطحکاک از طریق قرار دادن غلاف های مخصوص در سطح پایینی لوله ها با یاتاقان های هوا امکان پذیر می شود. در این پروپوزال، بر وجود خلع در قسمت جلوی غلاف که هوا را می کشد و اصطحکاک را کاهش می دهد نیز تاکید می کند.

پهپاد آمازون / Amazon Drone Delivery

بزرگترین خرده فروش اینترنتی جهان -آمازون- از پهپاد آمازون رونمایی کرد که قرار است به وسیله ی آن، بسته های پستی را با وزنی معادل 5 پوند تا شعاع 10 مایلی به مقصد برساند. با عملی شدن این پروژه، 86 درصد از محموله های ارسالی آمازون، تحت پوشش پهپاد قرار خواهد گرفت.

شبکه ی عصبی مصنوعی جدید، 6 برابر شبکه ی گوگل در سال 2012 /Massive Neural Network

اندرو نگ از دانشگاه استنفورد و تیمش، موفق به خلق شبکه ی عصبی مصنوعی Artificial neural network 6 برابر آن چه گوگل در سال 2012 به دست آورد، شدند. شبکه ی گوگل 1.7 میلیارد اتصال را ایجاد کرده که مثلا شناسایی نوع خاصی گربه روی یوتیوب را به سرعت برق فراهم می سازد. شبکه ی اندرو نگ و تیم همراه وی، 11.2 میلیارد اتصال عصبی را فراهم می سازد!

حرکت خودرو با فکر / Mind Controlled Toy Car

ایده ی حرکت خودرو با فکر، ایده جدیدی نیست و این تکنولوژی به سال 2011 در برلین بر می گردد. امسال، آلجو برنال، فارغ التحصیل آکادمی طراحی در آیندهوون آلمان، یک اسباب بازی خودرو که با فکر انسان حرکت می کند را طراحی کرد. این خودرو برای معلولانی که نمی توانند فیزیکی حرکت کنند، ساخته شده و کاربر برای حرکت دادن آن باید لباس موسوم به electroencephalography را به تن کنند که دستورات مغزی را دریافت کرده و بعد از تبدیل به سیگنال، به کنترلر داخل خودرو ارسال می کند.


No votes yet

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.