مینی‌فضاپیماهای استیون هاوکینگ به سوی خورشیدهای دیگر می‌روند

  • aragorn
  • 2016-05-04 23:44:27
مینی‌فضاپیماهای استیون هاوکینگ به سوی خورشیدهای دیگر می‌روند

گروهی از درخشان‌ترین مغزهای متفکر، ایده‌ای تازه برای سفر به نزدیک‌ترین سامانه ی خورشیدی به منظومه ی شمسی ارائه داده‌اند. به گزارش آسوشیتد پرس، یوری میلنر؛ فیزیکدان و سرمایه‌گذار‌ روس ۱۰۰ میلیون دلار برای این پروژه صرف می‌کند. در تیم یوری میلنر، استیون هاوکینگ؛ فیزیکدان معروف و مارک زاکربرگ؛ بنیانگذار فیسبوک نیز هستند.

میلنر می‌گوید که ایده ی نهایی این پروژه، فرستادن صد‌ها و هزاران فضاپیمای کوچک به سبکی چند گرم به منظومه ی آلفای قنطورس است. سه ستاره‌ای که سامانه ی آلفای قنطورس را تشکیل می‌دهند، نزدیک‌ترین ستاره‌ها به منظومه ی خورشیدی ما هستند. با این حال، باز هم فاصله ی آن ها از زمین ۲۰۰۰ برابر فاصله‌ای است که فضاپیما‌ها تا کنون توانسته‌اند بپیمایند.

در همین زمینه روزنامه ی ایندپندینت گزارش داده است که این ستاره‌ها در فاصله ی ۴.۳ سال نوری از خورشید ما قرار دارند و رسیدن به آن با فضاپیماهای عادی حتی ممکن است تا ۳۰ هزار سال طول بکشد.

این فضاپیماهای کوچک به اندازه ی یک تمبر پست یا یک پروانه از طریق پرتوهای قدرتمند لیزری شلیک شده از زمین به سمت هدف جلو رانده خواهند شد و پیش‌بینی می‌شود که با یک‌پنجم تا یک‌چهارم سرعت نور به طرف منظومه ی آلفا ی قنطورس حرکت کنند.

این گزارش می‌افزاید که احتمالا این فضاپیماهای کوچک بتوانند پس از ۲۰ سال به هدف‌های خود برسند و داده‌های خود از وضعیت موجود را به زمین مخابره کنند.

مینی‌فضاپیماهای استیون هاوکینگ به سوی خورشیدهای دیگر می‌روند

استیون هاوکینگ نیز درباره ی این پروژه ی بلند پروازانه گفته است که ما متعهد هستیم که جهش بزرگی در فضا انجام دهیم، به این خاطر که ما انسان هستیم و طبیعت انسان حکم می‌کند که به پرواز درآید.

اعلام ایده ی این پروژه در ۵۵امین سالگرد سفر یوری گاگارین؛ نخستین فضانورد انجام شد. هم‌اکنون گروهی از دانشمندان در این پروژه که استارشات (Starshot) نامیده شده، گرد آمده است.

دراین پروژه صد‌ها و هزاران فضاپیمای کوچک توسط یه موشک متعارف به فضا پرتاب خواهند شد و در فضا جدا شده و هر کدام به‌صورت جداگانه مسیر خود را رو به هدف خواهند پیمود. انرژی لازم برای پیش راندن آن ها با سرعتی به اندازه ی ۲۰ درصد سرعت نور، توسط دستگاه‌های لیزری و از زمین انجام خواهد شد.

آقای میلنر می‌گوید که تجهیزات الکترونیکی پیشرفته، تکنولوژی لیزری و ساخت موادی فوق العاده نازک و سبک به جایی رسیده است که هم‌اکنون ایده ی سفر به نزدیکترین خورشید، واقعیت‌پذیر است. هم اکنون ما می‌توانیم از خیره شدن محض به ستاره‌ها یک گام فرا‌تر رویم، ما عملا می‌توانیم به آن ها برسیم.

هاوکینگ و میلنر از سال گذشته نیز در یک پروژه ی دیگر که هدف از آن، قرار دادن تلسکوپی در مدار زمین برای تجسس حیات هوشمند در فضا بود، همکاری می‌کنند. با خبرتک بمانید.


Average: 4 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.