نظریه ی نسبیت عام انیشتین 100 ساله شد. از آن چه می دانید؟

 • aragorn
 • 2015-12-06 20:05:12

نظریه ی نسبیت انیشتین 100 ساله شد

این روزها جشن صد سالگی نظریه ی نسبیت عام انیشتین است. فرضیه‌ای که مرزهای دانش بشری را برای همیشه دگرگون کرد و تصور علمی از فضا و زمان را تغییر داد.

 به گزارش نیویورک‌تایمز آلبرت انیشتین، که در سال ۱۸۷۹ در آلمان به‌دنیا آمد و در سال ۱۹۱۵، صد سال پیش، نظریه ی نسبیت عام را برای گروهی از دانشمندان زمان خود در آکادمی علوم پروس عرضه کرد.

نظریه ی نسبیت عام مجموعه‌ای از معادلات ریاضی است که در آن پدیده ی فضا-زمان و جاذبه که تا آن زمان با فرمول‌های مکانیکی نیوتون یا نیرو توضیح داده می‌شد، به شکل یک خمیدگی توضیح داده می‌شود.

 به گزارش سی‌بی‌سی پدرو فریرا، نویسنده ی کتاب نظریه ی کامل، که کتابی در خصوص نظریه ی نسبیت انیشتین است می‌گوید که این نظریه مجموعه‌ای ساده اما ظریف و زیبایی از معادلات است. معادلاتی که اگر بتوانید آن ها را حل کنید، به چیزهای بی‌نظیری می‌رسید.

اما چه چیزهایی از دل نظریه ی نسبیت بیرون آمد؟

 • سیاه‌چاله‌های فضایی

یکی از عجیب‌ترین و اولین چیزهایی که از دل نظریه ی نسبیت بیرون آمد، مسئله ی سیاه‌چاله‌های فضایی بود.

سیاه‌چاله ناحیه‌ای از فضا-زمان است که جرم در آن به‌شدت فشرده شده است. وجود سیاه‌چاله‌ها در نظریه ی نسبیت آلبرت اینشتین پیش‌بینی می‌شود. این نظریه پیش‌بینی می‌کند که یک جرم به اندازه ی کافی فشرده می‌تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی فضا-زمان و تشکیل سیاه چاله شود.

به گفته ی فریرا، در سال ۱۹۱۵ وجود سیاه‌چاله‌ها برای اولین بار به‌وسیله ی یک سرباز آلمانی که در جبهه‌های جنگ جهانی اول می‌جنگید، از نظریه ی نسبیت عام انیشتین نتیجه‌گیری شد. این سرباز که کارل شوارتزشیلد نام داشت نتیجه ی خود را برای انیشتین فرستاد. اما انیشتین با این که این معادله را تحسین کرد به وجود سیاه چاله باور نداشت. کارل شوارتزشیلد در سال ۱۹۱۶ می‌میرد و سیاه‌چاله‌ها تا یک دهه ی بعد از مرگ انیشتین هم باور نمی‌شوند. اما از همان زمان دست‌مایه ی داستان‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی زیادی شده‌اند.

 • نظریه ی مه بانگ (بیگ بنگ)

معادلات نظریه ی نسبیت نشان می‌دهد که جهان در حال انبساط است. اما اگر زمان به عقب برگردد و جهان کوچک و کوچک‌تر شود به کجا می‌رسیم؟ اگر در زمان به عقب برگردیم، به نقطه‌ای در گذشته می‌رسیم که در آن قوانین فیزیکی شناخته‌شده کارایی خود را از دست می‌دهند و نقطه ی تکینگی نام دارد. این نقطه، نقطه ی پیدایش گیتی است.

باز هم مانند مسئله ی سیاه‌چاله‌ها، خود انیشتین در خصوص پذیرش فرضیه ی مه بانگ مقاومت نشان داد تا آن که داده‌های تلکسوپ هابل نشان داد که واقعا جهان ما در حال بزرگ شدن است.

 • دستگا‌ه‌های ره‌یاب (جی پی اس)

وقتی از دستگاه ره‌یاب خودرو یا نقشه‌های تلفن هوشمندتان استفاده می‌کنید، احتمالا به نطریه ی نسبیت انیشتین فکر نمی‌کنید. اما جالب است اگر این سامانه‌ها فرضیه نسبیت را لحاظ نکنند، روزی ۱۰ کیلومتر خطا خواهند داشت و خیلی زود به درد هیچ کس نخواهد خورد.

 • کرم‌چاله‌های فضایی

کرم‌چاله‌ها ساختارهای فضا-زمانی پل مانندی هستند که دو گستره ی جدا از یک فضا-زمان یا دو فضا-زمان جدا از هم را به یکدیگر پیوند می‌دهند. کرم‌چاله‌ها زمان لازم برای رسیدن از یک نقطه به نقطه ی دیگر را کوتاه و آسان می‌کنند. انیشتین ثابت کرده که جهان تنها سه بعدی نیست، بلکه زمان، بعد چهارم جهانی است که ما می‌شناسیم. در این فضا-زمان چهار بعدی، کرم چاله‌ها می‌توانند سوراخی به جهانی دیگر یا ناحیه‌ای دیگر از همین جهان باشند.

همگرایی گرانشی

فرضیه ی نسبیت می‌گوید که یک جرم با چگالی بسیار بالا مثل خورشید، می‌تواند شکل نور در اطراف خودش را تغییر دهد و مسیر نور را خم کند. بر اساس نسبیت عام، جرم می‌تواند فضازمان را خمیده کند و در نتیجه، میدان گرانشی‌ای بسازد که می‌تواند نور را منحرف کند. با همگرایی گرانشی می‌توان اطلاعاتی درباره ی جسم میانی (عدسی) از جمله جرم آن به دست آورد و این به دانشمندان اجازه ی مطالعه ی ستاره‌ها و سیاره‌های بسیار دور دست را می‌دهد.


Average: 4.9 (11 votes)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

 • 21
 • 22

انیشتین بت منه

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.