چرا انسان‌ها موسیقی را تا این حد اعتیادآور و لذت بخش می‌یابند؟

  • aragorn
  • 2016-04-09 19:27:17
چرا انسان‌ها موسیقی را تا این حد اعتیادآور و لذت بخش می‌یابند؟

خواه ولفگانگ آمادئوس موتسارت باشد، یا جونی میچل، ادل یا تازه کارهایی مثل فرانک اوشن، موسیقی قدرتمند است و در طول تاریخ در تمامی فرهنگ‌ها وجود داشته است. اما چرا انسان‌ها موسیقی را تا این حد اعتیادآور و لذت بخش می‌یابند؟

موسیقی، در ماهیت اصلی آن، ترکیبی از فرکانس‌های صوتی و الگوهای پیچیده است که در هوا شناور شده و همگی با گوش شما برخورد می‌کنند. همان گونه که چشم هایتان نور را پردازش می‌کنند، گوش‌هایتان نیز امواج صدا را دریافت و پردازش می‌کنند و یک حالت هیجان و گاهی لذت را در مغز شما برمی‌انگیزند.

انسان‌ها لذت را از طریق محرک‌های زیادی مانند غذا و مواد مخدر تجربه می‌کنند اما از آن جایی که بسیاری از این محرک‌ها برای بقای انسان حیاتی هستند، بدن سیستمی ایجاد کرده که در آن، چنان چه آن‌ها را بر طرف کنید به شما پاداش می‌دهد. چیزی که در واقعیت اتفاق می افتد این است که یک انتقال دهنده ی عصبی به نام دوپامین در مغز شما پخش می‌شود. دوپامین یک ترکیب شیمیایی است که مسئول ایجاد احساس خوب در شماست. وقتی که دوپامین به عنوان یک پاداش برای مثلا یک وعده ی غذای لذیذ یا بردن یک جایزه ی بزرگ آزاد می‌شود، انتقال‌دهنده ی عصبی سبب ایجاد یک حس خوشایند و رضایت می‌گردد.

مواد مخدر، مانند کوکائین، از همین شیوه بهره می‌برند و مقدار دوپامین را افزایش می‌دهند یا به نوعی مانع از بین رفتن آن می‌شوند و این در نهایت باعث تحریک پیوسته ی یاخته‌های عصبی شما می‌شود و برای لحظاتی لذت بسیار زیادی را ایجاد می‌کند.

موسیقی توانایی ایجاد نوعی از هیجان و برانگیختگی را دارد که باعث گشاد شدن مردمک چشم، بالا رفتن فشار خون و برانگیخته شدن مغز در نواحی شنوایی، حرکتی و حسی می‌شود و با این که موسیقی به طور مستقیم فایده ی حیاتی برای ما ندارد، این واکنش احساسی باعث آزاد شدن احساسِ خوب شیمیایی دوپامین می‌شود. هر چند یک استدلال تکامل یافته دقیق وجود ندارد، اما این حقیقت شگفت انگیز باقی می‌ماند که موسیقی از لحاظ شیمیایی بدن ما را دگرگون می‌کند و باعث می‌شود که ما احساس فوق‌العاده‌ای داشته باشیم.

به همان طریقی که یک ماده ی مخدر با افزایش دوپامین شما را در یک میل به مصرف بیشتر باقی می‌گذارد، موسیقی هم اعتیاد آور می‌شود. دوپامین به بدن شما می‌گوید که پاداش گرفته و همین باعث ایجاد اشتیاق به جستجوی بیشتر آن می‌شود. اگر چه لذت موسیقی امری کاملا شخصی است و با فرهنگ و تجربه ی شخص در‌هم‌تـنیده است، آثار شیمیایی آن در تمام نژادهای انسان ها ثابت است، یک مخدر شادی‌آور طبیعی و کامل! با خبرتک بمانید.


Average: 4 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.