چرا انسان اصرار دارد قبول کند در آینده ربات ها نسل بشر را نابود می کنند؟

  • aragorn
  • 2015-07-14 02:41:48

چرا انسان اصرار دارد قبول کند در آینده ربات ها نسل بشر را نابود می کنند؟

مدتی پیش، یکی از کارگران خط تولید خودرو در شرکت ولکس واگن، جان خود را از دست داد. این حادثه به دلیل اشتباه یکی از ربات ها در خط تولید اتفاق افتاد. این ربات، کارگر بیچاره را گرفت و محکم به زمین کوبید!

حوادث صنعتی چیز نادری نیستند. هر ساله بیش از 4000 نفر فقط در آمریکا به دلایل حوادث صنعتی جان خود را از دست می دهند. اما این که یک کارگر در یکی از امن ترین خطوط تولید موجود در جهان توسط یک ربات به قتل برسد، چیزی نیست که هر روز اتفاق بیافتد.

این خبر اما در رسانه های جهان، بازتاب شکفت انگیزی داشت و حساسیت های بسیاری را به وجود آورد. یکی از خبرنگاران Financial Times به نام سارا اوکانر، گفته است که این اتفاق به دلیل اشتباه انسانی رخ داده است! او که نامش بسیار شبیه مادر جان کانر در فیلم ترمیناتور است، از ربات ها حمایت کرده و گفته که این کارگر، در زمان نامناسب در مکان نامناسبی بود!

اما چیزی که ما در این جا می خواهیم به آن بپردازیم، آینده ای است که در آن، ربات ها نسل بشر را نابود می کنند.

این دیدگاه ترسناک علمی-تخیلی به کارخانه های صنعتی محدود نمی شود. مثلا خودروهای خودران گوگل را ببینید که در طول 6 سال گذشته 11 تصادف راندگی داشته اند و توانسته اند بیش از 1.7 میلیون مایل را بدون راننده طی کنند.

تقریبا هر 11 تصادف این خودروها تصادفات رانندگی کوچکی بودند و تقریبا در هیچ کدام یک از آن ها خودروهای گوگل، مقصر نبودند. در حقیقت این رانندگان انسانی بودند که باعث تصادف خودروهای گوگل شده بودند!

اگر همین طور پیش برویم، در مدتی کوتاه، این ما انسان ها خواهیم بود که خطر ناک هستیم! این ما خواهیم بود که ربات ها را تهدید خواهیم کرد. ربات ها هیچ گاه آن قدر باهوش نخواهند بود که قتلی انجام دهند و به قتل خود اعتراف کنند. پس چرا ما داستان نابودی خود به دست ربات ها و داستان ترمیناتور و شبکه ی آسمانی Skynet را باور می کنیم؟ چرا ما انسان ها هر روز در حال توسعه ی صنعت رباتیک و هوش مصنوعی هستیم و هر روز هم بر ترس و باورمان افزوده می شود که روزی در آینده ی نزدیک، ربات ها نسل بشر را نابود خواهند کرد؟

تقریبا اکثر انسان هایی که این فرضیات و پیشگویی ها را انجام داده اند و به این موارد باور دارند، خودشان به صورت تخصصی حوزه ی رباتیک را مورد بررسی قرار نداده اند و جزو عوام به حساب می آیند.

این موضوع از سال 1921 که واژه ی ربات برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت تا به امروز مورد بحث بوده است. در سال 1921 واژه ی ربات بر روی یک موجود تخیلی به نام RUR قرار داشت که به زمین آمده بود تا تمام انسان ها، به جز یک نفر را نابود کند. در سال 2001 نیز در فیلم متروپلیس، ربات ها و کامپیوترها به جان انسان ها افتادند. ترمیناتور و سایر فیلم های علمی-تخیلی آخر زمانی هم که دیگر تمام دنیا را در نوردیده اند.

اما این تمام داستان علمی-تخیلی موجود نبود. مثلا در فیلم I, Robot ربات ها شدیدا به سه قانون معروف آیزاک آسیموف در مورد ربات ها پایبند هستند و تقریبا هیچ گاه بر علیه انسان ها به پا نمی خیزند. تا این که...! یا این که در فیلم علمی-تخیلی هوش مصنوعی، اثر استیون اسپیلبرگ، ربات ها هر کاری می کنند تا انسان ها در رفاه و آرامش به سر ببرند. یا در فیلم جنگ ستارگان، ربات هایی هستند که به انسان ها اهمیت می دهند.

ما که هر دو جنبه ی خوب و بد ربات ها را می دانیم، پس چرا اصرار داریم که ربات ها بد هستند و بالاخره یک روز بلایی بر سر نسل بشر می آورند؟ چرا همیشه نیمه ی خالی لیوان را نگاه می کنیم.

این موضوع، از همان سال 1921 تا به امروز ریشه دوانده است. در حقیقت، این خود ربات ها نیستند که ترس و وحشت را موجب می شوند. این اثرات جانبی حضور ربات ها است که وحشت آفرین است. ما از ربات ها نمی ترسیم. بلکه از جایگزین شدن می ترسیم. ما می ترسیم که کنار زده شویم و کنار زده شدن برای ما به نوعی مرگ محسوب می شود.

این ترس، یک ترس ضروری است و ما باید در مورد آن بحث کنیم. ربات ها، کامپیوترها و نرم افزارها هر روز در حال کنار زدن انسان ها از مشاغل هستند. ما در این مورد چه کار کرده ایم؟ چه چاره ای اندیشیده ایم؟ با نیروهای از کار بی کار شده ی خود چه کرده ایم؟

می دانید این کارگران به خانواده و دوستان خود چه می گویند؟ آن ها می گویند که یک یک ماشین آن ها را بی کار کرده است.

مطمئنا این مساله و بررسی آینده ی انسان ها و ربات ها برای بسیاری جذاب نخواهد بود. اما هر چه بیشتر به آینده ی منفی انسان ها و ربات ها ایمان بیاوریم، به همان اندازه هم از درک درست موضوع و یافتن راه های مقابله ی با آن عاجز خواهیم ماند.

دیدگاه های خود را با سایر خوانندگان خبرتک به اشتراک بگذارید.


Average: 4.7 (15 votes)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

  • 29
  • 28

اره دقیقا منم خیلی میخوام بدونم چرا همش دید منفی داریم نسبت به ربات ها! مگه آینده رو خودمون نمیسازیم؟ پس چرا نباید درست بسازیمش؟ کلا همه چیز تقصیر خودمونه!

  • 30
  • 35

داستان انیماتریکس رو باید بدونی تا بفهمی چرا ما این قدر دید بد داریم

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.