چه بر سر جمجمه ی شکسپیر آمده است؟

  • aragorn
  • 2016-03-31 18:06:37
چه بر سر جمجمه ی شکسپیر آمده است؟

تحقیقاتی که با فناوری‌های پیشرفته انجام گرفته، نشان می‌دهد که جمجمه ی شکسپیر به احتمال زیاد حدود دویست سال پیش از قبرش ربوده شده است. یافته‌های این تحقیق در مستندی از کانال چهار تلویزیون بریتانیا پخش شده است.

محققان با استفاده از رادار زیر زمین (GPR) برای اولین بار محل دفن شکسپیر در کنار محراب کلیسای تثلیث مقدس (معروف به کلیسای شکسپیر) در استرتفورد را بررسی کردند.

کوین کولز؛ استاد باستان‌شناسی دانشگاه استرتفوردشر که سرپرستی این تحقیقات را بر عهده داشته می‌گوید: "ما در محل دفن شکسپیر به هم ریختگی عجیبی در جایی که سر او قرار داشته پیدا کردیم و داستانی هم داریم که یک زمانی کسی جمجمه او را از قبر بیرون آورده بود. من که تا حد خیلی خیلی زیادی متقاعد شده‌ام که جمجمه اصلا در این کلیسا نباشد."

در سال‌ ۱۸۷۹ خبری در نشریه ی آرگوسی منتشر شد که در سال ۱۷۹۴ (۱۷۸ سال پس از مرگ شکسپیر) جمجمه ی او از محل دفن در کلیسای تثلیث مقدس (واقع در استرتفورد، زادگاه و مدفن شکسپیر) ربوده شده است. به این گزارش اعتنای چندانی نشد و آن را جعلی دانستند، اما اکنون تحقیقات پروفسور کولز و همکارانش نشان ‌می‌دهند که این گزارش ممکن است واقعیت داشته باشد. قبر شکسپیر مدت‌ها است که محل مناقشه ی باستان‌شناسان و مورخان بوده چون طول این قبر برای یک فرد بزرگسال بسیار کوتاه است.

یافته‌های تحقیق:

  • شواهد ترمیم قابل ملاحظه ی قبر در طرف سر این احتمال را مطرح می‌کند که به دلیل نبش قبر، بخشی از سطح روی آن نشست کرده و مجبور به مرمت آن شده‌اند.
  • بر خلاف تصور پیشین، شکسپیر و همسرش؛ آن هاتاوی و دیگر بستگان او در مقبره‌ای در عمق زمین دفن نشده‌اند بلکه در قبری کم عمق، کم‌عمق‌تر از یک متر، در کف کلیسا دفن شده‌اند.
  • قبر شکسپیر به اندازه ی قابل ملاحظ‌ه‌ای از سنگ قبر درازتر است.
  • هیچ نشانی از فلز در قبر پیدا نشد، بنابراین به احتمال زیاد شکسپیر نه در تابوت، بلکه فقط با کفن دفن شده است.

روی سنگ قبر هم هیچ نامی نیست، فقط این نوشته دیده می‌شود: "دوست خوب، محض رضای مسیح، از حفر این تربت بپرهیز، آمرزیده باد کسی که این سنگ را محفوظ بدارد و نفرین بر کسی که استخوان‌های من را جا به جا کند."

وقتی محققان به این نتیجه رسیدند که جمجمه ی شکسپیر به احتمال زیاد در قبرش نیست توجهشان به جای دیگری جلب شد. در بیست و پنج کیلومتری کلیسای تثلیث مقدس، کلیسای دیگری قرار دارد به نام سنت لئونارد و در آن جمجمه‌ای مرموز در سردابه‌ای امن نگهداری می‌شود، افسانه‌ها این جمجمه را جمجمه ی شکسپیر می‌دانند. اما تحقیقات باستان‌شناسی نشان داد که این جمجمه‌ در واقع جمجمه ی یک زن حدود هفتاد ساله است.

این یافته‌ها مورخان و باستان‌شناس را با سوالات تازه‌ای مواجه کرد و آن ها اکنون می‌خواهند بدانند که چه بر سر جمجمه ی شکسپیر آمده و این که جمجمه‌ای که در کلیسای سنت لئونارد نگهداری می‌شود جمجمه ی کیست؟

کوین کولز می‌گوید: "تحقیقات ما ادامه خواهد داشت، ما هر چه از دستمان بر بیاید انجام می‌دهیم تا جمجمه ی شکسپیر را پیدا کنیم. دو محل احتمالی وجود داشت، کلیسای تثلیث مقدس و کلیسای سنت لئونارد، اما ما نشان دادیم که جمجمه ی شکسپیر در این دو جا نیست، حالا دوباره باید اسناد و مدارک را برسی کنیم. البته این به معنای آن نیست که ما به نقطه اول برگشته‌ایم. باید به افسانه‌ها و اسطوره‌ها درباره ی کلیسا‌های دیگر در استرتفورد و میدلند غربی رجوع کنیم تا ببینیم سر نخی پیدا می‌کنیم یا نه. این احتمال هم وجود دارد که جمجمه پیش از دفن به جای دیگری منتقل شده باشد. اما واقعیت این است که یافته‌های ما به خوبی با گزارش ربودن جمجمه در ۱۸۷۹ تطبیق دارد، به خصوص در اشاره به این که قبر شکسپیر کم‌عمق بوده است، اگر این گزارش ساختگی بود ماجرا کاملا چیز دیگری می‌شد. شواهد جا به جا شدن خاک قبر و ترمیم کف کلیسا در نزدیکی محراب ما را به این نتیجه رسانده است."

با این حال همه با این نتیجه‌گیری موافق نیستند. پدر پاتریک تیلور؛ کشیش کلیسای شکسپیر می‌گوید او قانع نشده که شواهد به دست آمده برای این نتیجه‌گیری که جمجمه ی شکسپیر به جای دیگری منتقل شده کافی هستند. ما قصد داریم که حرمت این مقبره را طبق وصیت شکسپیر حفظ کنیم و نگذاریم که این حرمت شکسته شود. ما باید با ابهام که دقیقا نمی‌دانیم چه چیز زیر این سنگ است کنار بیاییم. با خبرتک بمانید.


Average: 4 (4 votes)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.